Viru-Nigula Koduloomuuseum

Viru-Nigula Koduloomuuseum asub endisaegses pastoraadis, mis on ehitatud 13. sajandil. 1658 rüüstas ja põletas Vene tsaar Aleksei kogu kirikumõisa ja kiriku. Kirikumõisa taastasid neli ümberkaudset mõisat. Uus maja sai avar, aga eklektiline. Muutumatult on säilinud kelder ja võimas mantelkorsten. Hilisemal (nõukogude) ajal on hoone olnud kasutusel veel haigla ja kooli internaadina. 

Muuseum rajati sellesse majja 1986 aastal.

Kunda Tsemendimuusem

Kunda muuseum asutati 1967. aastal. Muuseum on alates asutamisest tegutsenud endises Kunda tsemendivabriku kontorihoones, mis on ehitatud 1898. aastal ja kantud Eesti kultuurimälestiste riiklikusse registrisse 2008. aastal. Kunda muuseumist sai Tsemendimuuseum 2004. aastal, mil muuseumi eest kandis hoolt SA Virumaa Muuseumid. Alates 2010. aastast on muuseum taas omavalitsuse allasutus.

Muuseum ekspositsioon on läbi ja lõhki seotud tsemendiga. Muuseumikülastajale tutvustatakse tsemendi leiutamist ja selle kasutamist. Samuti saab tutvuda tsemendi tootmisprotsessi ja Kundas kasutatud põletusahjude kirjeldustega. Muuseumis on põhjalik ülevaade Kundas tegutsenud tsemendivabrikute ja -tehaste ajaloost. Muuseumikülastajad saavad kasutades atraktsiooni „Tuikuv tunnel“  justkui kogeda,  mis tunne oleks olla päris pöördahjus.

Muuseumis on pidevalt täienev Eesti kuulsate inimeste käejälgede kollektsioon.

Tsemendimuuseumi külastades soovitame läbi põigata ka I tsemendivabriku varemete, Kunda hüdroelektrijaama, kunagise tsemendivabriku elamu (nn direktorite mõis/villa) ja tänaseni säilinud töölisasula juurest.

Tule avasta Eesti „tsemendipealinna“ Kundat ja tsemendimuuseumi!